Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile czasu podatnicy mają na wdrożenie KSeF?

05 lutego 2024 | Podatki i rachunkowość | Emilia Wolnowska

Na konferencji prasowej 19 stycznia 2024 r. Minister Finansów poinformował, że obligatoryjny KSeF zostanie przesunięty i nie wjedzie w życie 2024 roku. Możemy się spodziewać, że podatnicy zyskali przynajmniej pół roku więcej na wdrożenie. Warto wykorzystać ten okres na przygotowania.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, obligatoryjny KSeF miał obowiązywać już od 1 lipca 2024 r. Od tego dnia wszystkie faktury na rzecz przedsiębiorców, z nielicznymi wyjątkami, miały być wystawiane zgodnie z określoną strukturą XSD, w formie XML, w Krajowym Systemie e-Faktur. Pod koniec listopada ubiegłego roku zaprezentowane zostały już projekty rozporządzeń, w tym rozporządzenia technicznego oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur.

Przesunięcie w czasie obowiązku obligatoryjnego wystawania faktur za pośrednictwem KSeF nie powinno jednak zniechęcać podatników do podjęcia jak najszybszych działań w celu przygotowania do wdrożenia.

W planowanym modelu, inaczej niż przy wprowadzaniu obligatoryjnego JPK, ustawodawca zdecydował się na równoczesne objęcie obligatoryjnym KSeF wszystkich podmiotów niezależnie od ich wielkości. Zatem nawet mali podatnicy nie mogą liczyć na ułatwienia poprzez wydłużenie dla nich terminów.

Tradycyjne faktury znikną z obiegu

Zacznijmy od wskazania czym jest faktura ustrukturyzowana (eFaktura), która zastąpi tradycyjne faktury papierowe i zwykłe faktury elektroniczne. Jest to faktura wystawiona za pośrednictwem KSeF wraz z nadanym numerem identyfikującym tę fakturę (numer KSeF). Faktura ustrukturyzowana przyjmuje format zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(2) opublikowaną w Centralnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12790

Wydanie: 12790

Spis treści
Zamów abonament